Jeśli dbasz o swoje zdrowie, prawdopodobnie dużo czytałeś o działaniu witamin, enzymów i przeciwutleniaczy. Ale czy wiesz też, że w swoim ogrodzie znajdziesz najkorzystniejsze witaminy?
Co uprawiać w ogrodzie, żebyś nie musiał kupować sztucznych witamin
Maliny, jeżyny, truskawki, żurawiny, porzeczki, agrest ... co najmniej jeden krzew można znaleźć w prawie każdym ogrodzie. Uwielbiamy je w dżemach, syropach i deserach, ale najzdrowsze są surowe. Zawierają dużą ilość witamin C i K, błonnik, dużo przeciwutleniaczy, obniżają poziom cukru we krwi i cholesterol.
TUNEL FOLIOWY 200 X 300 CM (6 M2) BIAŁY
Jak to wyhodować: na zwykłej ziemi ogrodowej wystarczą aronia. Kwaśnej gleby wymagają borówki, żurawina. Dlatego wymieszaj odpowiednią mieszankę z torfem lub liściem. Prawdziwym ascetą pod tym względem jest rokitnik zwyczajny, który będzie się dobrze rozwijał nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze.
Brokuły
Dzieci go nienawidzą, wegetarianie natomiast uwielbiają go za wysoką zawartość wapnia. Najbardziej odpowiednia jest delikatna obróbka brokułów na parze, która nie niszczy witaminy C lub próba wyciśnięcia z niej soku w sokowirówce. Otrzymasz eliksir zdrowia pełen przeciwutleniaczy, który może naprawić uszkodzone komórki w organizmie i walczyć z rakiem.
Jak to uprawiać: Brokuły można wstępnie uprawiać i sadzić dwa razy w roku, na wiosenne i jesienne zbiory. Wymaga dobrze przepuszczalnej gleby glinowo-piaszczystej bogatej w wapń. Jego okres wegetacyjny trwa 70-90 dni i zbieramy go, gdy jego pąki są zielone i całkowicie zamknięte.
Rzodkiewka
Podobnie jak brokuły, rzodkiewki należą do rodziny krzyżowych. Są bogate w witaminę C, beta karoten i kwas foliowy, a także potas i cynk. Mają bardzo niską kaloryczność i możemy je spożywać na ciepło i na zimno.
Jak je uprawiać: Siew rzodkiewki to prawdziwa wiosna dla ogrodników. Ich nasiona kiełkują w temperaturze 2-3 ° C i najlepiej rozwijają się w temperaturze 15-17 ° C. Wymagają gleby lekkiej, bogatej w próchnicę i regularnego podlewania.
Komentarz do artykułu (0)