Czy kompostujesz? Jeśli nie, teraz jest czas, aby kupić kompostownik ogrodowy i zacząć. Zalety są oczywiste - przy minimalnym nakładzie pracy i prawie bezpłatnie otrzymujesz świetne podłoże, dla którego możesz również łatwo wpływać na jego skład. Odzyskujesz również wszystkie biologiczne odpady, które w przeciwnym razie trafiłyby do spalarni. Który kompostownik będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni?
Rodzaje komposterów i ich zalety
E - kompostownik 470 L z podstawą
Kompostowanie należy do ogrodnictwa jak i do podlewania czy sadzenia. Dlatego w Twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć przynajmniej jednego kompostownika. Przed zakupem zastanów się, jakie odpady będziesz kompostować, jaka będzie ich objętość i gdzie będziesz chciał umieścić kompostownik. Generalnie zużyjesz 1 litr kompostownika na 1 metr kwadratowy gruntu.
Kompostowniki ogrodowe są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Plastikowe kompostery są niedrogie, ale mają ograniczoną żywotność, ponieważ plastik może pękać, gdy zmienia się temperatura. Ponadto zmiana kompostu jest skomplikowana lub prawie niemożliwa. Natomiast w kompostowniku metalowym jest lepszy dostęp do kompostowanych odpadów. Taki kompostownik jest zwykle wykonany z metalowych prętów z taką obróbką powierzchni, dzięki czemu materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne i utrzymuje się przez wiele lat. Niestety często zaburza ogólny wygląd ogrodów.
Zalety obu tych kompostowników są połączone z kompostownikiem na drewno. Dlatego nie tylko miłośnicy delikatnej uprawy będą zachwyceni. Drewniany kompostownik wykonany z dobrze przetworzonego drewna wygląda świetnie i można go bezpiecznie wkomponować w dowolne miejsce w ogrodzie. Będziesz mógł również bez problemu pracować z kompostem. Aby drewno wytrzymało niekorzystne warunki atmosferyczne, zalecamy regularne smarowanie go specjalnym olejem do drewna, tak jak maluje się drewniane meble ogrodowe.
Kompostownik drewniany ogrodowy - 400l
Jak prawidłowo kompostować
Aby uzyskać najlepsze wyniki, przestrzegaj kilku prostych zasad:
1. Zawsze łączyć materiał umieszczony w kompostowniku - suchy odpad z wilgotnym, brązowy z zielonym. Próba kompostowania tylko skoszonej trawy lub zmiażdżonych gałęzi jest błędem.
2. Lepszy kompost można uzyskać dodając glebę, proces rozkładu bioodpadów ponownie rozpocznie nieco dojrzały kompost.
3. Kompost nigdy nie powinien wysychać, dlatego regularnie sprawdzaj jego wilgotność.
Komentarz do artykułu (0)